Wizyta u ginekologa. Poradnik dla wszystkich kobiet.

Chodzenie do ginekologa jest ważnym elementem dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. To nie jest lekarz, który tylko prowadzi ciąże. Pomimo tego, że wizyta u tego specjalisty może wydawać się nieco niekomfortowa, to badanie miejsc intymnych jest niezbędne także dla zapobiegania i wykrywania chorób oraz infekcji.

Wizyty u ginekologa powinny zaczynać się już u dziewcząt w wieku 11-15 rokiem życia. Decyduje o tym fakt, czy doszło już do pierwszej miesiączki. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na wykrycie chorób i infekcji w początkowych stadiach, co zwiększa szanse na ich skuteczne wyleczenie. Ginekolodzy przeprowadzają również badania cytologiczne, które pomagają w wykryciu raka szyjki macicy, jednego z najczęstszych nowotworów u kobiet.

Warto również pamiętać, że nie tylko kobiety aktywne seksualnie powinny odwiedzać ginekologa. Nawet kobiety, które nie prowadzą życia seksualnego, powinny odwiedzać ginekologa regularnie, ponieważ do infekcji może dojść nie tylko po współżyciu, ale przy codziennych czynnościach fizjologicznych. Wystarczy nieodpowiednio umyta toaleta.

Co warte jest podkreślenia, nie powinno się wstydzić wizyt u ginekologa. Lekarze tej specjalizacji są uczeni przeprowadzać badania w sposób profesjonalny i taktowny, a ich celem jest przede wszystkim dbanie o zdrowie pacjentek. Pacjentki, które mają obawy czy powinien ich badać mężczyzna, powinny wiedzieć, że mogą również poprosić o dodatkową obecność kobiety – asystentki medycznej, co może pomóc im w poczuciu większego komfortu i spokoju.

W ramach poradni specjalistycznych AM-Medica Centrum Medyczne w Michałowie prowadzi również opiekę ginekologiczną. Serdecznie zapraszamy do umawiania wizyt.

Podziel się z innymi