Szanowni Państwo, w każdy wtorek w godzinach 11.00 – 17.00 w AM-Medica Centrum Medycznym w Michałowie dostępny jest kardiolog. Poniżej przedstawiamy zakres usług z jakich mogą Państwo skorzystać. Wizyty są odpłatne.
Zakres usług kardiologicznych w AM-medica:
1. Konsultacje
Diagnostyka oraz leczenie chorób układu krążeni
- nadciśnienie tętnicze
- choroba wieńcowa serca
- niewydolność serca
- zaburzenia rytmu serca i przewodnictwa
- wady serca
2.Elektrokardiografia
Elektrokardiografia (EKG) to metoda badania pracy serca za pomocą elektrokardiografu – specjalnego aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Każdy skurcz serca wiąże się z wytwarzaniem przez nie prądu elektrycznego. Powstają one samoistnie, z określoną częstotliwością decydującą o pracy serca. Elektrokardiografia (EKG) potrafi wykryć wiele chorób serca, w tym zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał serca.
Elektrokardiografia (EKG) – wskazania:
- ból w klatce piersiowej
- kołatania serca
- omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy itp.
- nadciśnienie tętnicze
Elektrokardiografia jest wskazana także u osób:
- z rozrusznikiem serca, ponieważ pozwala monitorować jego funkcjonowanie
- którzy przyjmują leki antyarytmiczne (aby ocenić skutki ich stosowania)
- z rozpoznaną arytmią
Elektrokardiografia (EKG) – jak się przygotować?
W dzień badania należy (co najmniej godzinę przed) zrezygnować z kawy i palenia papierosów (przyśpieszają rytm serca i podnoszą ciśnienie). Najlepiej zjeść mały, lekki posiłek, aby przepełniony żołądek nie zwiększał ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto dzień przed badaniem i w dniu jego wykonania należy unikać alkoholu i wysiłku fizycznego.
Elektrokardiografia (EKG) jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży.
3.Echokardiografia
Echokardiografia (echo serca) – to metoda badania serca wykorzystująca zjawisko echa ultradźwięków (USG). Echokardiografia to badanie nieinwazyjne, które pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca.
Echokardiografia (echo serca) – wskazania do wykonania badania:
Wskazaniem do badania echa serca są poważne choroby, jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),
- zawał mięśnia sercowego,
- szmery w sercu – podejrzenie wad zastawkowych serca,
- pogorszenie tolerancji wysiłku – podejrzenie kardiomiopatii,
- arytmia – zaburzenia rytmu serca,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie wsierdzia,
- choroba zakrzepowo-zatorowa i inne.
Echokardiografia (echo serca) – jak się przygotować?
Do echokardiografii przezklatkowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak wcześniej przejść wstępne badanie kardiologiczne, w tym EKG. Wyniki tych badań oraz wcześniej wykonywanych ewentualnych badań echokardiograficznych należy przekazać lekarzowi wykonującemu echokardiografię.
4. EKG Holter
EKG Holter jest to monitorowanie pracy serca przez 24 godziny lub dłużej.
EKG Holter – wskazania:
Badanie powinni wykonać pacjenci, którzy mają wrodzone wady serca, zaburzenia jego rytmu (kołatania serca), doświadczyli omdleń i utraty przytomności, chorobę wieńcową bądź przebyli zawał lub mają wszczepiony stymulator serca.
EKG Holter – jak się przygotować?
Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem należy wykąpać się, a następnie nie używać żadnych balsamów i kremów do ciała. Dodatkowo, mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej. Podczas samego badania nie można się myć, gdyż urządzenie nie jest przygotowane do takich czynności. Przystępując do badania na klatkę piersiową naklejane są elektrody, do których podłączone są przewody rejestrujące pracę serca. Urządzenie rejestrujące to niewielkie pudełeczko, które nosi się przy sobie. Badanie wykonywane jest według zaleceń najczęściej przez 24 godziny. Podczas badania należy wykonywać standardowe, codzienne czynności. Dodatkowo, należy prowadzić notatki, w których zapisuje się stany wyjątkowe – bóle, zdenerwowanie, wysiłek fizyczny, zażywanie leków itp. Po czasie zdejmuje się elektrody i przegrywa dane z urządzenia. Tym samym lekarz specjalista analizuje przeprowadzone badanie i wdraża odpowiednie leczenie.
Co zyskasz wykonując badanie EKG Holter?
Badanie EKG Holter jest niezwykle przydatne w diagnostyce chorób serca. Dzięki temu, że pozwala ocenić pracę serca zarówno w spoczynku, jak i w fazie wysiłku fizycznego bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. To badanie pozwala określić stany chorobowe, które czasem ciężko powiązać właśnie z chorobami serca – duszności, omdlenia, zawroty głowy.
EKG Holter jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży.
24-godzinny ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (holter) potocznie zwany holterem ciśnieniowym – jest to metoda oceny ciśnienia tętniczego krwi w warunkach domowych. Pojedyncze pomiary dokonywane w gabinecie lekarskim, zwłaszcza jeżeli są obciążone tzw. efektem białego fartucha, mogą nie odzwierciedlać faktycznej wielkości ciśnienia tętniczego podczas normalnej, codziennej aktywności pacjenta. Metodą pozwalającą przybliżyć się do oceny tych wartości niejako w środowisku naturalnym badanego jest 24-godzinny ambulatoryjny pomiar.
Holter ciśnieniowy – wskazania:
- podejrzenie nadciśnienia tętniczego
- ocena optymalizacji leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego
- bóle głowy
- wysokie wartości ciśnienia w pomiarze gabinetowym u pacjenta o małym ryzyku sercowo-naczyniowym
- nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie
- obecność objawów sugerujących okresowe spadki ciśnienia tętniczego (zawroty głowy, omdlenia, upadki)
- nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży
- cukrzyca, szczególnie typu 1 lub wikłająca ciążę
- podejrzenie istotnych wahań ciśnienia w godzinach nocnych.
Holter ciśnieniowy – jak się przygotować?
Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Podczas samego badania nie można się myć, gdyż urządzenie nie jest przygotowane do takich czynności. Na lewe przedramię zakłada się mankiet do pomiarów ciśnienienia, który podłączony jest do aparatu rejestrującego. Urządzenie rejestrujące to niewielkie pudełeczko, które nosi się przy sobie. Badanie wykonywane jest według zaleceń najczęściej przez 24 godziny. Podczas badania należy wykonywać standardowe, codzienne czynności. Dodatkowo, należy prowadzić notatki, w których zapisuje się stany wyjątkowe – bóle, zdenerwowanie, wysiłek fizyczny, zażywanie leków itp. Po czasie zdejmuje się aparat i przegrywa dane z urządzenia. Tym samym lekarz specjalista analizuje przeprowadzone badanie i wdraża odpowiednie leczenie.
Holter ciśnieniowy jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży.